„Antibiootikumideta kasvatatud kana" - miks on see üldse oluline?

Bakterite resistentsus antimikroobsete ainete vastu (antimikroobne resistentsus, AMR) on viimaste aastate jooksul muutunud järjest suuremaks probleemiks. Mikroorganismide ehk bakterite võime jääda ellu või isegi edasi paljuneda pärast antibiootikumidega kokkupuutumist on muutunud nii kõrgeks, et selle tagajärjel sureb igal aastal keskmiselt 25 000 inimest Euroopa Liidus ja üle 700 000 inimese terves maailmas.

AMRi soodustab eelkõige antibiootikumide rohke ja ebakorrektne kasutamine nii inimeste ravimiseks kui ka põllumajanduses, et vältida loomahaigusi ja soodustada kariloomade kasvu. Ühiskonnas valitseb vastutustundetu lähenemine antibiootikumidele, kasutades neid isegi väikseima külmetuse ravimiseks ehkki antibiootikumid mõjutavad ainult baktereid mitte viirusi. 

Samuti kritiseeritakse antibiootikumide vastutustundetut kasutamist loomakasvatuses. Ravimiameti andmetel on Eestis antibiootikumide müük loomakasvatuses aastatel 2007-2015 kahekordistunud ning Euroopas on Eesti müüdud antibiootikumikoguste arvestuses 16. kohal. Erinevused riikide vahel on mitmekümne kordsed. Kui Norras on müügikogus 3,2 mg/PCU (müügikogused milligrammides korrigeerituna loomade arvule), siis Eestis on see ligi 22 korda suurem ehk 68 mg/PCU, Lätis ligi poole väiksem ehk 36,7 mg/PCU ning kõige enam antibiootikume loomakasvatuses kasutavas Hispaanias lausa 418,5 mg/PCU, mis on 135-e kordne vahe Norraga.

VAATA GRAAFIKUT – Kui palju kasutavad erinevad riigid antibiootikume loomakasvatuses?

 Antibiootikumidega söödetud loomaliha süües on alati võimalus, et tegelikult sööme me selle lihaga endale sisse ka juba muteerunud baktereid.

Me hoolime loomade ja inimeste heaolust ja seepärast Kekava võtnud eesmärgi investeerida peamiselt just kanadele mugavate ja tervislike kasvutingimuste loomiseks, et nii tagada tarbijatele tervislik ja kvaliteetne linnuliha ning naturaalsed tooted. Me teeme kõik endast oleneva, et meie kanad kasvataks täiesti tervena. Kekava toodetel olev etikett “Antibiootikumideta kasvatatud kana” on Veterinaar-ja Toiduameti poolt sertifitseeritud kvaliteedi garantii, et kanad on olnud kasvamise ajal täiesti terved, et nad ei ole saanud antibiootikume ravi ega kasvu kiirendamise eesmärgil.

Kuidas Kekavas kanu kasvatatakse? 

Meie kanad kasvavad tervislikus ja mugavas keskkonnas. Pakume kanade vajadustele vastavat kvaliteetset sööki, milles on tagatud valgu, rasva, mineraalide ja vitamiinide optimaalne kombinatsioon ja tasakaal. Lisaks on meile ka väga oluline, et kanadel oleks alati piisavalt ruumi, et vabalt ringi liikuda. 

Head elutingimused tagavad ka hea puhkuse – nagu inimesed, peaksid ka terved kanad  magama umbes 7 tundi ööpäevas. Meie farmide põrandad on kaetud männipuu saepuruga, mis toimib loodusliku desinfektsioonivahendina. Seega saame täiusliku dieedi ja kõige naturaalsemate kasvutingimuste edendamise abil tagada, et Kekava kanad kasvavad tervena ja et tarbijad saavad kõrgeima võimaliku kvaliteediga liha. 

Kas soovid näha, kuidas meie kanad kasvavad? VAJUTA SIIA  

" Meie pere tarbib kanaliha tihti ja sellel on meie toidulaual väga oluline koht ning seepärast on eriti tähtis, et tooted oleksid kvaliteetsed ja vabad igasugustest jääkainetest. "

Egle Eller-Nabi, bikiinifitness võistleja ja treener, kahe lapse ema

Korduma kippuvad küsimused (KKK)

"Antibiootikumideta kasvatatud kana" sildiga oma tooteid märgistades teavitame ostjaid, et Kekava kanad on olnud terved kogu oma kasvuperioodi jooksul, mis tähendab, et neid ole olnud tarvis ka antibiootikumide ega muude rohtudega ravida. Kekava kanad kasvavad mugavates tingimustes ja toidetakse kvaliteetse ning tasakaalustatud toiduga. "Antibiootikumideta kasvatatud kana" sildi on kinnitanud Eesti Veterinaar- ja Toiduamet.

Ei, see pole eraldi tootesari. Ligi 90 protsenti meie kanadest kasvavad haigestumata ja ei saa kunagi antibiootikume – just nende kanade liha on märgistatud sildiga "Antibiootikumideta kasvatatud kana".

Kekava on Baltikumi esimene ettevõte, kellel on Veterinaar- ja Toiduameti ametlik sertifikaat, mis kinnitab, et meie kanad kasvatatakse ilma antibiootikumideta. Ligi 90 protsenti meie kanadest on terve oma elu olnud täiesti terved, seega ei ole nad vajanud ka antibiootikume. Just nende kanade liha on märgistatud sildiga "Antibiootikumideta kasvatatud kana".

Esimene ja kõige tähtsam aspekt - me hoolime oma tarbijatest. Suure konkurentsi ja hindade langemise tõttu on paraku nii mõnegi lihatootja toodete kvaliteet langenud. Meie eesmärk on paista turul silma just tervisliku ja maitsva kanaliha tarbijatele pakkumisega. Me usume, et suudame seda saavutada kanadele parimate kasvutingimuste pakkumisega selle asemel, et kasutada muid kaasaegse tööstuse meetodeid.

Kekava edu garantiiks on meie fookus ja eesmärk kasvatada kvaliteetset, tervislikku ja puhast liha mitte ainult meie jaoks, vaid ka tulevaste põlvkondade tarbeks. Me tahame näha jätkusuutlikku ühiskonda, seepärast on vaja ka sotsiaalselt vastutustundlikku suhtumist. Kekava eesmärgiks on kõrgeimate kvaliteedistandarditega tooted mitte ainult Balti riikides, vaid ka Skandinaavias, kus meie tooteid samuti müügil on. Loodame, et meie eeskuju hakkavad järgima ka paljud teised ja peagi on oodata veelgi teisi meiega sarnaste sihtidega ettevõtteid.

Antibakteriaalne resistentsus (AMR) on ülemaailmne probleem, mis on väga tihedalt seotud põllumajandusega ja eelkõige just loomakasvatusega. Kuigi Euroopa Liidu erinevad organisatsioonid püüavad parandada toidu kvaliteeti ja on loomade heaolu standardite kontrollimisel ranged, on antibiootikumide probleem siiani lahendamata ja vajaks kindlasti suuremat tähelepanu.  

Euroopa Liidus on antibiootikumide kasutamine loomade kasvu edendamiseks keelatud, kuid antibiootikume võib kasutada ravi eesmärgil. Nende ravimite vastutustundetu või liigne kasutamine võib kahjustada aga looma tervist ja sellise looma liha tarbimisel on inimkehale  negatiivne efekt. Usaldusväärse, peidetud riskideta, tervisliku ja värske liha leidmine on tarbijatele muutunud aga olulisemaks ja samas ka keeruliseks. Kekava hoolitseb iga oma kana eest ja veendume, et neil oleks võimalikult looduslik kasvukeskkond. Meie kanad kasvavad tervena ja seetõttu ei vaja nad ka antibiootikume.

Kekava ei kasuta kanade kasvatamisel hormoone. Asjaolu, et kanu kasvatatakse hormoonide abil on üks populaarsemaid müüte. Esiteks on Euroopa Liidus hormoonide kasutamine rangelt keelatud ning lisaks ei ole hormoonide kasutamine otstarbekas – uuringute järgi ei ole hormoonide ilmne mõju kanade kasvule tõendatud. Meie kana kasvatajana püüame tagada, et tarbijateni jõuaks ainult tervislikud tooteid. Kanade kasvatamisel ei kasuta Kekava antibiootikume ega hormoone - kanu toidetakse ainult täisväärtusliku ja hästi tasakaalustatud toiduga, mille koostisosad segame õige vahekorra tagamiseks kokku ise.

Euroopa Liit keelab rangelt antibiootikumide kasutamise loomade kasvatamisel, kuid haiguste korral võib raviks siiski antibiootikume määrata. Kekava on viinud oma kanade haigestumise võimaluse täiesti miinimumini ning vaid väike hulk neist jäävad reaalselt haigeks. Nõuete järgi tuleb haigestunud loomi ravida antibiootikumidega, kuid ka nende kanade lihas olevate antibiootikumide jäägid ei ületa Euroopa Liidu normidega kehtestatud taset. Siiski eraldame ravitud kanade liha ning seda ei panda kunagi toodetesse, millel on märgistus „Antibiootikumideta kasvatatud kana“.

Maailma Tervishoiuorganisatsiooni andmetel suureneb resistentsus antibiootikumide suhtes maailmas väga kiiresti. See keeruline probleem hõlmab mitte ainult inimesi, vaid ka loomade tervist ja kõiki meie tarbitavaid toiduaineid. Antibiootikumide resistentsuse tõttu sureb igal aastal vähemalt 25 000 inimest ainult Euroopa Liidus ning terves maailmas ligi 700 000 inimest. Paraku tarbitakse just põllumajandussektoris kõige rohkem antibiootikume üldse.  Seepärast peaksid inimesed olema ettevaatlikud mitte ainult oma ravimite valimisel, vaid ka toidu valikul. Liha puhul on oluline pöörata tähelepanu sellele, kuidas looma kasvatati, millist toitu tarbis ja kust tooted üldse pärit on.

Kraunama...