Kekava pakub nüüd ka Eesti tarbijatele “Antibiootikumideta kasvatatud kana”

Ainus 100-protsendiliselt antibiootikumide vabalt kanu kasvatav kanalihatootja Baltikumis taotles Eesti Veterinaar- ja Toiduametilt märgistuse “Antibiootikumideta kasvatatud kana” ja tuli oma toodetega Eesti turule. Läti kanalihatootja Kekava garanteerib, et kanad pole elu jooksul kordagi antibiootikumidega kokku puutunud ning seega pole isegi kaude kaasa aidanud üleilmsele antibiootikumide resistentsuse probleemile.

Kekava on Baltikumis esimene ja ainus kanalihatootja, kes tohib kasutada Eesti Veterinaar- ja Toiduameti poolt väljastatud „Antibiootikumideta kasvatatud kana“ sildistust oma toodetel.

„Vastav märgistus teavitab tarbijaid, et Kekava kanad on olnud terved kogu oma kasvuperioodi jooksul, mis tähendab, et neid pole olnud tarvis antibiootikumide ega teiste rohtudega ravida,“ selgitasKekava juhatuse esimees Andrius Pranckevičius„See saavutatakse eelkõige ennetustööga, mille osaks on nii avaramad ja mugavamad elutingimused, karmid bioohutusreeglid kui 100-protsendiliselt kontrollitud kvaliteetne ja tasakaalustatud toit.“

Antibiootikumide vabad tooted aitavad võidelda antibakteriaalse resistentsuse probleemiga, mis nii inimeste kui loomade tervist ja tarbitavaid toiduaineid. Maailma Tervishoiuorganisatsiooni andmetel sureb antibiootikumide resistentsuse tagajärjel igal aastal vähemalt 25 000 inimest ainult Euroopa Liidus ning terves maailmas ligi 700 000 inimest. Resistentsuse suurenemisel hakkavad aga numbrid aastate jooksul drastiliselt tõusma ning paraku soosib seda ka üldine kõrge antibiootikumide tarbimise tase põllumajandussektoris.  

„Euroopa Liit keelab rangelt antibiootikumide kasutamise loomade ja lindude kasvatamisel, kuid haiguseid tuleb vajadusel ravida siiski antibiootikumidega ja liha võib müüa alles siis kui antibiootikumide jäägid on langenud alla EL normidega kehtestatud taset,” märkis Pranckevičius. „Kekava on investeerinud tootmisesse üle 3 miljoni euro, et haigestumist ennetada ja viia ravivajadus miinimumini. Vaid üksikud kanad vajavad antibiootikumiravi, aga nende liha ei jõua kunagi „Antibiootikumideta kasvatatud kana“ märgi all müüdavatesse toodetesse.”

Hoolimata asjaolust, et antibiootikumide kasutamist loomakasvatuses püütakse piirata, on  ravimiameti andmetel aastatel 2007-2015 Eestis antibiootikumide müük loomakasvatuses hoopis kahekordistunud. 2016. aasta andmete põhjal on Eesti müüdud antibiootikumikoguste arvestuses Euroopa Liidus 16. kohal (ESVAC 2014). Kui kõige vähem antibiootikume kasutavas Norras on vastav näitaja 3,1 (mg ühe kilo looma/linnuliha kohta ehk mg/PCU), siis Eestis on see kogus 68 mg/PCU. Enim antibiootikume tarbivas Hispaanias ulatuvad kogused suisa 418,8 mg/PCU. Kekava eelmise aasta vastav näitaja oli 2,2 mg/PCU. 

Kekava on Läti suurim ja vanim kanalihatootja, mis lähtub tootmises rangetest hügieeni, bioohutuse ja desinfitseerimise meetmetest, mis kehtivad nii personali, transpordi, seadmete, sööda kui sisehoolduse protsessidele. Kanad liiguvad ringi avatud kasvatusmajas, mille põrandaid katab naturaalse desinfitseerijana töötav männiokaste kiht, linnud saavad kohapeal valmistatud mitmekülgset ja tervislikku sööta ning kasvatusmajja pääsemiseks peavad kõik töötajad esmalt käima duši all, kandma spetsiaalseid riideid ning järgima karme bioohutuse reegleid. Märgistusega „Antibiootikumideta kasvatatud kana“ Kekava tooteid leiab hetkel Eestis Maxima poodidest.

Tagasi uudiste juurde
Kraunama...